Visoke grede - naredil 2 leti nazaj

Se v vas skriva mojster? Pokažite svoje delo in pridobite še ostala mnenja
Odgovori
Johan_R
Visoke grede - naredil 2 leti nazaj

Odgovor Napisal/-a Johan_R »

V parih dneh bom pripravil slike izdelave visokih gred, ki jih uporabljamo (in dobro rodijo). Že zato, da pričnemo z objavami. Les sem dobil pri lokalnem tesarju, kjer sem naročil, kaj naj mi naredi.
Zadnjič spremenil Johan_R, dne Sreda 10 Jul 2019, 21:08, skupaj popravljeno 1 krat.
darkside
Administrator Strani

Re: Visoke grede - naredil 2 leti nazaj

Odgovor Napisal/-a darkside »

super. komaj čakam ;)
Johan_R

Naše visoke grede so zunanjih dimenzij (D x Š x V) v mm: 2200 x 1100 x 780, notranjih pa 2100 x 1000 x 750.

Najprej sem odšel do lokalnega tesarja, ki ima žago in ostalo mašinerijo in ga zaprosil, da mi nareže les na željene dimenzije.
Uporabil sem plohe dolžine 2200 x 250 mm višine, debeline 50 mm (za eno gredo 6 kom.) in plohe dim. 1000 x 250 mm, debeline 50 mm (za eno gredo 6 kom.). Kotni stebrički so dimenzije 100 x 100 mm višine 850 mm, spodaj poševno odrezani, vmesna stebrička pa dimenzije 100 x 50 mm, višine 850 mm. Preko teh (vmesnih) stebričkov so na cca polovici prevrtane luknje (skozi stebriček in ploh), vstavljena je RF navojna palica, na znanji strani nataknjeni veliki (široki) podložki (po 2 kom. na vsaki strani) in matica. Ta palica preprečuje, da bi se greda kakorkoli deformorala (dobila sodasto obliko). Za vijačenje sem uporabil Bauhaus Profi TurboDRILL samorezne lesne vijake dim. 6,0 x 100 mm, ki se vijačijo z nastavkom TX 30.

No pa še slikovni material:

Les pripeljal domov in pričel s sestavljanjem krajših stranic:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Če delaš sam, postanejo sestavljene stranice, četudi krajše, prekleto težke. Za transport na lokacijo, najbližjo končni postavitvi sem si pomagal s samokolnico:

Slika

Sestavljanje:

Slika

To težo še lahko postaviš na nogice:

Slika

Slika

In tako narediš dve gredi:

Slika

Iz colaric (debelina 25 mm, širina cca 180 mm) sem naredil poličko oz. rob, da polži ne morejo v gredo z zunanje strani:

Slika

Na krajših stranicah sem dodal močne ročaje za prenašanje (nabavil v Merkurlu):

Slika

Slika

Zakoličba prostora, kjer bodo končno postavljene in je potrebno odstraniti travno rušo in zemljo do globine cca 15 cm:

Slika

Slika

Znotraj sem ju oblekel v gumbasto folijo, da les ohranim dalj časa pri življenju. Navojno palico sem montiral na koncu.

Slika

Slika

Dva desca sva se pošteno namatrala, da sva ju postavila na končno mesto

Slika

Nasutje. Plasti v visoki gredi sem pripravil skladno z navodili, ki se najdejo na spletu. Google: plasti visoke grede, sestava visoke grede, zaporedje plasti v visoki gredi, ... . Spodaj sem uporabil mrežo za zaščito, ovčjo volno, kartonasto plast, vejevje, listje, ... nidani.

Slika

In danes! "Hrbtenica vam bo hvaležna!" pravijo. Res je! Še naša mačka se rada sonči na polici grede.

Slika

Slika

Slika

Glave vijakov (oz. vdolbine) in spoje colaric sem poskušal zamazati z lesnim kitom za smrekovino. Nepotrebno. Vremenski vplivi (sonce, dež, sneg, mraz, veter) naredijo svoje in les giba. Po enem letu je več kot 85% kita odpadlo. Grede pa delujejo naprej.

Vsako leto malce pognojim s konjskim gnojem v petelih (kupim na zadrugi ali DIY trgovini), iz gozda pripeljem po cca 10 gradbenih "ajmerjev" sveže zemlje in jo dosujem, ker spodnje plasti preperevajo. In pridelamo odlično solato, paradajz, kumare in bučke, fižol, jušno zelenjavo, ...

Evo, vsak se tega lahko loti!
darkside
Administrator Strani

Super reportaža. Visoke grede so tudi meni všeč ravno zaradi tega, da delaš vse stoje kot da bi imel na mizi. Edina stvar, ki me moti oz. ne vem kako bi jo uredil je frezanje zemlje. Na "navadnem" vrtu je dobro ko greš s frezo in pofrezaš in je mehka zemlja, tukaj pa je dvignjeno in ne vem kako bi uredil.

Ker dodajanje sveže zemlje v nedogled ne bo šlo. Na začetku dokler se ne posede bi še šlo, kasneje pa predvidevam da ne več.
Johan_R

Jaz sem pred leti v Merkurju kupil nekaj podobnefa Wolf Garten komplet. Več nastavkov, en ročaj, Kasneje sem kupil še dolgi ročaj pa večji trizobi rahlkalnik, pa čistilec za fuge med tlakovci, ... Nekaj takega: https://wolfgarten.us/products/wolf-gar ... t-7-pc-set

Zemlja v gredah je rahla in jo enostavno prekoplješ do globine cca 10 - 12 cm s tem orodjem. To mi počnemo in uspeva. Dodajam svežo zemljo in gnoj v peletih.
darkside
Administrator Strani

Sem dobil to zadevo in dovoljenje, da lahko objavim:

Visoka greda naj bi bila široka največ toliko, da z vsake strani dosežeš do sredine grede - po gredi nikoli ne hodiš. Poleg tega se vedno priporoča zastiranje zemlje, saj je zastirka odlična mehanska zaščita prsti. Gredo varuje pred izsušitvijo in pomaga ohranjati primerno vlago za življenje same prsti in s tem tudi posajenih rastlin. Odlično ščiti pred sončno pripeko, ki dobesedno zažge zemljo, in padavinami, sploh nalivi, ki močno zbijejo zemljo. V nikoli goli gredi, kjer zemlje ne tlačiš s hojo, le-ta ostaja zračna in ni nobene potrebe po prekopavanju - korenine raslin, deževniki... povsem dovolj razrahljajo gredo. Obstaja kar nekaj študij, ki celo nevajajo slabosti štihanja - npr. izpuščanje CO2 iz prsti (tja so ga uskladiščile rastline, ki so prej rastle na gredi), mešanje organizmov, ki živijo na določeni globini in po prekopavanju odmrejo, uničevanje hif gliv... Prekopavanje je potrebno, ko imaš slabo odcedno, zbito, glineno zemljo ali če ji močno primanjkuje organske snovi, humusa, sicer pa ne. Takšne slabe zemlje seveda ne boš uporabil za izdelavo visoke grede.

Organska zastirka služi tudi kot počasi delujoče gnojilo in zmanjša potrebo po dodajanju (umetnih) gnojil. Ves rastlinski odpad, npr. rjave liste solate, lahko takoj položiš na gredo, ni potrebno odnašati v kompostnik in tam najprej skompostirati. Praviloma naj bi na gredo dodajal kompost in ne zemlje kot Johan, saj načeloma dobre zemlje nima nihče v izobilju in je nemogoče okoljsko vzdržno dodajati vedno nove količine. Bioloških odpadkov in posledično komposta je načeloma dovolj, saj mnogi odpad sežigajo, vozijo na deponije, itd. V kolikor želiš saditi, narediš samo luknjo za sadiko v kompost/zastirko. Če želiš sejati, lahko direktno v dobro preperel, skompostiran kompost. Če je le-ta še pregrob, pa zgornjo plast zastirke le pograbiš in začasno odstaniš ter nato seješ.

Glede posedanja - visoka greda nima dolge življenske dobe, saj spodnje plasti (ovčje runo, veje, gnoj, listje...) razpadajo in se močno sesedajo. Nemogoče je vsako leto dodajati nove količine zemlje, da bi nadomestil sesedli del, niti ni zaželeno, saj je na koncu celotni profil grede sestavljen le iz zemlje. Brez ustrezne podlage se ta lahko zbije, postaja glinasta, zastaja voda... Gredo po par letih razstaviš, premečeš in sestaviš na novo. V kolikor želiš podaljšati njeno življensko dobo, namesto vejevja uporabi celotna debla. Takšna greda lahko preživi tudi več desetletij. Če te zanima, poguglaj hugelkultur bett oz. bed za zadetke v ang. Sicer pa velja, da če gredo ustrezno sestaviš, napolniš do vrha in letno dodajaš plast (par cm) komposta ali zastirke (računaj, da rastlina "poje" nekaj zemlje, da lahko razvije liste, gomolje... in to moraš nadomestiti), potem se nekega hudega posedanja ni bati. Bo ravno prav, da ostane še rob za zalivanje.

Ps: debelejše veje, debla se bolj napijejo vlage in jo dalj časa oddajajo v sušnem obdobju, zato se zmanjša potreba po zalivanju.
darkside
Administrator Strani

Glede posedanja mogoče še tole: največ se sesede v prvih mesecih. Vej, listja... je največ jeseni in je morda zato takrat gredo najlažje narediti. Do (pozne) pomladi, ko začneš saditi, si že skoraj na stalni višini. Po potrebi še takrat dodaš material in šele nato nasuješ debelejšo plast zemlje. Prej morda le toliko, da je greda pokrita in začnejo mikroorganizni (v zemlji) s "prebavo" grede. Delo je še lažje, če šele takrat dodaš stranice gredi. Lahko jo pustiš tudi brez in ostane gomila - jo je lažje premetati, ko odsluži svoje.
Odgovori